Akü Nasıl Çalışır?

Akü Nasıl Çalışır?

16 Nisan 2023 AKÜ 0

Genelde kullanıcılar bu konu hakkında tam bilgi sahibi olmadıkları için yanlış yorumlar ile fikir yürütmektedirler. Bu yüzden bu makalede Akü ve Akünün nasıl çalıştığı bilgisine yer verilmiştir.

Bir akü ileride kullanılmak üzere elektriği depolar. Pozitif ve negatif plakalar gibi birbirinden farklı materyallerin bir sülfürik asit ve su çözeltisine batırıldığında oluşan kimyasal reaksiyondan voltaj üretir. Tipik bir kurşun-asit aküde hücre başına voltaj yaklaşık olarak 2 volttan toplam 12 volttur. Pozitif ve negatif kutuplar arasındaki devre olduğunda aküden elektrik akımı başlar; radyo gibi elektriğe ihtiyaç duyan herhangi bir yükün aküye bağlanmasıyla meydana gelir.

Birçok kullanıcı, bir kurşun-asit akünün sürekli olarak şarj ve deşarj işlemi yaptığını bilmez. Bir akü, aracınızın marş motoru gibi elektriğe ihtiyaç duyan herhangi bir yüke bağlandığında akım aküden akar. Akü deşarj olmaya başlar.

“Akü Deşarj ve Akü Şarj”

Ters işlemde, akım tekrar aküye akarak şarj olarak plakalar arasındaki kimyasal farkı eski haline getirir. Herhangi bir cihaz olmadan aracınızı sürdüğünüzde ve şarj dinamosu tekrar aküye akım gönderdiğinde olur.

Bir akü deşarj olurken kurşun plakalar kimyasal olarak birbirine benzemeye başlar, asit zayıf hale getirir ve voltaj düşer. En sonunda akü o kadar deşarj olur ki kullanışlı bir voltaj olarak elektrik veremez.

Deşarj olmuş bir aküye tekrar elektrik akımı ile besleyerek tekrar şarj edebilirsiniz. Tam bir şarj, plakalar arasındaki kimyasal farklılığı eski haline getirir ve akünün tam güçte elektrik akımı verebileceği duruma getirir.

Kurşun-asit aküdeki bu benzersiz deşarj ve şarj işlemi, enerjinin tekrar ve tekrar şarj ve deşarj edilebilmesi anlamına gelir. Bu ise bir akünün çevrim kapasitesi olarak bilinir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir