Talep toplama tarihi ne zaman? Yiğit Akü halka arz oluyor!

Talep toplama tarihi ne zaman? Yiğit Akü halka arz oluyor!

2 Nisan 2024 Akü Haber ve Yazılar 0

YİĞİT AKÜ NE ZAMAN HALKA ARZ OLACAK?

Yiğit Akü taslak izahnamesinde yer alan bilgilere göre halka arzın 2024’ün ilk 6 ayında gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

YİĞİT AKÜ NELER ÜRETİYOR?

Yiğit Akü, akü endüstrisinde dünya çapında bilinirliğe sahip olan bir firmadır. Şirket, endüstriyel akü, starter akü ile batarya ve şarj üniteleri üretimi yapmaktadır.

YİĞİT AKÜ HAKKINDA

Yiğit Akü A.Ş.; hızla gelişmekte olan ülkemizin güçlü yatırımcılarından birisi olarak, 1976 yılında Ankara’da kurulmuştur.  Yiğit Akü A.Ş.60.000 m2 merkez üssü üretim tesisi, global alanda marka değerine sahip “Platin, Tunç, Macpower ve Helden” markaları, yurt içinde 90 ana bayisi, 6000 tali bayi ile hizmet vermektedir. Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde en prestijli otomotiv firmalarına, endüstriyel ve Savunma Sanayine akü tedariği sağlamaktadır. İleri teknoloji üretimleri ve AR-GE çalışmaları sonucunda elektrikli araçlar için lityum bataryaları üretimini 2013 yılında gerçekleştiren Yiğit Akü A.Ş. lityum bataryaları üzerine yatırımlarını sürdürmektedir.

Dünya çapında akü sektörünün güçlü aktörlerinden Yiğit Akü, Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz olmak için başvuruda bulunmuştur. Konsorsiyum liderliğini Halk Yatırım ile İntegral Yatırım’ın yapacağı halka arz ile şirket paylarının yüzde 24,96’sı halka açılacaktır. Peki, Yiğit Akü halka arz ne zaman, halka arz bilgileri neler, Yiğit Akü kimin, ortaklık yapısı nasıl ve benzeri gibi soruların cevaplarına bakalım…

Yiğit Akü Kimin, Ortaklık Yapısı Nasıl?

Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat San. ve Tic. A.Ş pay sahipleri ve sahip oldukları pay oranları aşağıdaki gibidir:

 • Fatih Valiant Holding A.Ş – A grubu pay oranı yüzde 6,65; B grubu pay oranı yüzde 23,81
 • Start Holding A.Ş – A grubu pay oranı yüzde 6,65; B grubu pay oranı yüzde 23,81
 • Behay Holding A.Ş – A grubu pay oranı, yüzde 4,70; B grubu pay oranı, yüzde 14,58
 • Artık Grup Enerji Sistemleri A.Ş – A grubu pay oranı yüzde 2; B grubu pay oranı yüzde 8
 • Mahmut Yiğit – B gurubu pay oranı yüzde 2,80
 • Eyüp Yiğit – B gurubu pay oranı yüzde 2,80
 • Hamit Yiğit – B gurubu pay oranı yüzde 4,20

Yiğit Akü Faaliyet Konusu Nedir? Yiğit Akü Ne İş Yapar?

Yiğit Akü, akü endüstrisinde dünya çapında bilinirliğe sahip olan bir firmadır. Şirket, endüstriyel akü, starter akü ile batarya ve şarj üniteleri üretimi yapmaktadır. Bunların yanı sıra plastik ürünler (akümülatör kutu ve kapakları gibi) ve makineler (kapama makinesi, akü yıkama makinesi gibi) de şirketin ürettiği yan ürünlerdendir.

Yiğit Akü Halka Arz Bilgileri

Yiğit Akü 50.500.000 adet lot sermaye artırımı, 24.500.000 lotu ortak satışı olacak şekilde toplamda 75 milyon lotu halka arz edecektir. Bireysele eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek olan halka arzda tahsisat grupları henüz belli değildir. Arzdan sonra Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak olan Yiğit Akü borsa kodu henüz belli değildir.

Şirket, brüt halka arz gelirinin yüzde 20’si ile 30 gün boyunca fiyat istikrarı planlamaktadır. Ayrıca 1 yıl boyunca ihraççı ve ortakların pay satmaması Yiğit Akü halka arz taahhütleri arasındadır.

Peki, Yiğit Akü halka arz geliri kullanım alanları nasıl tahsis edilecek, bakalım:

 • Yüzde 40 lityum batarya fabrikası yatırımı
 • Yüzde 30 işletme sermayesi
 • Yüzde 20 üretim tesisi
 • Yüzde 10 finansal borçların ödenmesi

Yiğit Akü Halka Arz Ne Zaman?

Yiğit Akü taslak izahnamesinde yer alan bilgilere göre halka arzın 2024’ün ilk 6 ayında gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Yiğit Akü Resmi Web Site

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir