Akü ve Akü Takviyesi Hakkında Sorular…

Her bölge ve Şehirde farklı fiyatlar uygulanırken, esas alınan fiyat belirleyici gidilen mesafe ve araç özellikleri ile belirlenir. 
Ankara Akü Takviye için; 12Volt Otomobil, Kamyonet, Suv Araçlar, Hybrid Araçlar, Start-Stop Özellikli Araçlar ve bu gruba dahil diğer araçlar için mesafeye göre; 2024 yılı başlarında 400 TL’den başlayan fiyatlarla hizmet sağlanmaktadır. 
Ankara Akü Takviye için; 24Volt Çekici, TIR, Kamyon Araçlar, Otobüs Araçlar, Minibüs  Araçlar, Kamyon Araçlar ve bu gruba dahil diğer araçlar için mesafeye göre; 2024 yılı başlarında 600 TL’den başlayan fiyatlarla hizmet sağlanmaktadır. 
En hızlı ve En Uygun fiyatı bizimle iletişime geçerek alabilisiniz.

İnternet üzerinden araştırmalar ile bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz fakat tecrübe ile paylaşacağımız bilgiler ile size doğru bilgi ulaştırmayı hedefliyoruz.

“Akü takviyesi denenen beyinli araçlarda, büyük hasarlar meydana gelebilir. Dijital göstergesi bulunan yeni nesil araçlarda da akü takviyesi yapılmamalıdır. Seri bağlantılı aküye sahip olan araçlar da bu işlem için uygun nitelikleri bulundurmaz” bilgisi arama sonuçlarında ilk karşınıza çıkan bilgidir. 

Fakat korumalı role ve beyinli korumalı özel amaçlı booster ve akü takviye cihazları ile 2023-2024 her türlü araca en lüks ve modern araçlar dahil olmak üzere (BMW 2023, Masarati 2024, Porsche 2022, Mercedes Mybach, GMC, Skoda, Ford, Fiat, Honda, Toyota, Renault ve daha fazlası) bir çok araca sorunsuzca akü takviye işlemi yaparak yola devam etmesini sağlamış bulunmaktayız.

Akü Takviye Süresi tamamen yapılan yöntem ve kullanılan ekipman ile süre belirleyici bir durumdur. 

Biz BiTakviye olarak araç aküsüne temas ettikten 30 saniye sonra aracı çalıştırmış oluyoruz. Nadiren 1 dk gibi sürelere ulaştığımız oluyor. 
***
Fakat araçtan araca takviye yapıyorsanız kablolarınız ve maşanızın iletkenliği iyi ise 5-10dk gibi süreleri bulmaktadır. Biz bu yöntemi koruma rölesi ve koruma beyni olmadığı için ÖNERMİYORUZ.!

Akü Takviyesinde çok sorulan sorulardan biriside kutupbaşı bağlantı şekli ve sıralamasıdır.
Akünüzde bulunan (+) ve (-) kutup başlarına dikkat etmelisiniz. Akü takviye kablosunun kırmızı ucunu, yani (+) kutubu boşalmış olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu ise dolu olan aküdeki (+) terminaline bağlamalısınız.

Eğer korumalı cihazınız var ise hangi kutubu önce bağladığınız değişmez ters bağlantı yapsanız bile cihaz çalışmaz konumda kalacaktır. 

Akü ömrü, kullanım süresine ve sıklığına göre değişir. Bu değişime göre 2 yıl ve daha kısa sürede ömrünü tamamlayan akülere rastlamaktayız. Genel olarak ortalama 3-4 yıl iken, 12 yıl kullanan müşterilerimize de rastlamaktayız. 

Marka ve üretim menşei olarak değişkenlik gösteren akü ömürleri uygun koşullarda ve iyi kullanımda akü ömrü 5-6 yıldır.

Aynı zamanda iklimsel etkiler, araca takılı değilse akünün saklama koşulları, marş sayısı, motor kapalı haldeyken araç elektrik donanımlarının kullanımı gibi faktörler de akünün ömrünü etkiler. Ortalama verilere göre bir akünün ömrü 4-5 yıldır

Akünün ömrünün bittiğini nasıl anlarız?

 • Farlar giderek sönükleşmeye başlar.
 • Marşa bastığınızda sürekli cılız bir ses duyulur.
 • Başlatma düğmesi yerine araç anahtarı kullanmanız gerekir.
 • Bir süre sonra kontağı çevirseniz de araç tepki vermez.
 • Nihayetinde motora elektrik gitmediği için araç çalışmaz.

Yukarıdaki gibi belirtilerden biri yada bir kaçı aracınızda var ise profesyonel cihazlar ile akünüzün ölçümünü detaylı olarak yaptırın.

BiTakviye olarak Akü Takviye hizmeti yanı sıra ücretsiz olarak Akü detaylı ölçümü ve belgelendirme işlemini yapıyoruz.

 1. Akü Voltaj Ölçümü
 2. Akü A(EN) Değer Ölçümü (Akü Verim ve Ömür Ölçümü)
 3. Akü iç direnç ölçümü (arıza ve hasar belirleyici ölçüm)
 4. Akü Şarj Sağlığı Ölçümü
 5. Akü Marş esnasında verdiği değer ölçümü
 6. Ve tüm bu değerlerin kıyaslanarak belgelendirilerek tarafınıza verilmesi.
 
Start Stoplu araçlarda akü farkı olduğundan genelde enerji aktarımıda farklılaşır bu yüzden bağlantın nasıl yapıldığı Akü özellikleri ve araçların sağlığı için önemlidir. Eğer Akü takviyesi profesyonel olarak cihazlar ve teknik personel tarafından yapılmıyorsa, araçtan araca kablo ile deniyorsanız;  “Start-Stop özelliğine sahip yeni nesil araçlarda kullanılan Start-Stop akü takviye işlemi, daha farklı şekilde gerçekleştirilir. Kablonun kırmızı artı uçları yine her iki araç aküsünün pozitif kutuplarına bağlanırken siyah olan negatif uçlar her iki aracın uygun bir metal parçasına tutturulur.” bu genel ve en çok ön görülen bilgi ile yapabilirsiniz.